- Typ: Klassiska Derby-skor med mockasinsömmar för herr.
- Material: Högkvalitativ mocka från Toscana.
- Foder: Vegetabiliskt garvat läder utan konstgjorda färgämnen.
- Sula: Naturlig crepe-sula för överlägsen dämpning och komfort.
- Konstruktion: Miljövänlig tillverkning med vattenbaserat lim.
- Ursprung: Handgjorda skor i Italien med anor sedan 1820.
Som med alla skor från Astorflex är Carflex ett resultat av ett ansvarsfullt och hållbart förhållningssätt till skotillverkning. Fodret och innersulorna är tillverkade av vegetabiliskt garvat kalvskinn, där lädret har blötlagts i en naturlig blandning av vatten, ekbark och mimosa. Denna kemikaliefria process gör att dessa läderskor är hälsosammare för dina fötter, allergivänliga och garanterar en optimal fuktabsorption som håller fötterna torra och luktfria.
Klassisk Derby-stil med naturlig komfort
Sulan på dessa italienska skor är tillverkad av 100% naturgummi (crepe), utvunnet ur latex från Hevea-trädet. Det ger en fantastisk dämpning och en mjuk gångkänsla. Alla delar i dessa skor monteras med vattenbaserat lim, vilket understryker märkets miljömedvetna profil. Carflex är en unik sko som kombinerar den formella Derby-strukturen med mockasinens mjuka komfort.
Storleksråd: Astorflex Carflex är något rymlig i storleken. Vi rekommenderar därför att du väljer en storlek mindre än din vanliga storlek för en perfekt passform.